Zenon Przywara trzecim kandydatem na fotel Prezydenta Piekar Śląskich

09-08-2018

Przywara

Miał być Stanisław Korfanty, a został Zenon Przywara. To właśnie ten drugi jest obecnie kandydatem Stowarzyszania Nasze Piekary na fotel prezydenta miasta Piekary Śląskie.

Kim jest Zenon Przywara?

Zenon Przywara w Piekarach Śląskich widziany jest w cieniu Stanisława Korfantego, jako zastępca prezydenta miasta. Drugim wiceprezydentem był wówczas Janusz Pasternak -obecnie  przewodniczący PO w Piekarach Śląskich. Do 2008 roku pracował, jako naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM. W tym samym roku objął stanowisko wiceprezydenta Piekar Śląskich po Jolancie Gottwald.

Dziwna sytuacja

Pamiętamy go również z bardzo dziwnej sytuacji po wyborach samorządowych w 2014r. Nastąpiła wówczas zmiana władzy w Piekarach Śląskich. Przywara wybrany na radnego z ramienia KWW Stanisława Korfantego był jeszcze wiceprezydentem do 10 grudnia 2014 roku, a stosunek pracy z Urzędem Miasta został rozwiązany dopiero 13 lutego 2015 roku. Przepisy w takim przypadku są jasne. Nie można łączyć mandatu radnego z pracą w urzędzie gminy, w której osoba uzyskała mandat. Oznacza to, że powinien on w ciągu siedmiu dni od jego uzyskania wystąpić o urlop bezpłatny, czego nie uczynił. Dlatego mandat radnego powinien być wygaszony. Przywara w lutym 2015 roku złożył ślubowanie radnego, po tym jak Rada Miasta większością głosów odrzuciła uchwałę o wygaśnięciu jego mandatu.

Co na to Komisarz Wyborczy?

Po tym wydarzeniu do całej sprawy włączył się Komisarz Wyborczy w Katowicach, który swoim postanowieniem z dnia 9 czerwca 2015 roku wygasił mandat Zenona Przywary. Wprawdzie odwołał się on od tego postanowienia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak sąd podtrzymał postanowienie Komisarza.

Kontrowersyjny prezes

W 2016 roku Przywara, w kontrowersyjnych okolicznościach, objął stanowisko prezesa bytomskich wodociągów. „W kuluarach mówi się o tym, że to decyzja polityczna” czytamy w komentarzu , który ukazał 5 lutego 2016 roku w wydaniu internetowym Nasze miasto. Bytom. Dotychczasowego Prezesa Dawida Ziębę „za bardzo zaczęto kojarzyć ze światem polityki.” – czytamy dalej. Zięba był wówczas wymieniany w gronie kandydatów na wojewodę śląskiego, czy na senatora z ramienia PiS.

Mamy trzech kandydatów

Na dzień dzisiejszy mamy już trzech kandydatów na stanowisko Prezydenta Miasta Piekary Ślaskie. Do posła Jerzego Polaczka i prezydent Sławy Umińskiej-Duraj dołączył trzeci kandydat Zenon Przywara. Kto i kiedy zostanie prezydentem naszego miasta? Nie wiemy. Cały czas czekamy na ogłoszenie terminu wyborów samorządowych.

Mandat

Komentarze

4 komentarze

  1. Zenek jest chyba z obecnymi władzami, bo przecież kto załatwił mu robotę w Bytomiu, zaraz po przegranej Stasia. Ten zaś siedzi cicho bo mu dali posadę w mpec w radzie. Jakie to wszystko jest poplątane, prawie nie zrozumiałe a w rzeczywistości proste.

  2. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że Pan Przywara nigdy nie był samodzielnym politykiem, urzędnikiem. Jako naczelnik wydziału ochrony środowiska podlegał ówczesnemu prezydentowi miasta, a jako vice prezydent był na smyczy Pana Korfantego, któremu bał się sprzeciwić. Teraz jako kandydat odnoszę wrażenie że również nie ma realnego wpływu na jakość swojej kampanii, czyli wszystko z nim ale po za nim. To nie jest typ lidera, raczej marionetki najpierw Pana Korfantego a obecnie Pani Umińskej i Pana Turzańskiego, którzy wynagrodzą mu start w wyborach i porażkę stanowiskiem vice prezydenta PŚl. Ot takie to mamy szachy.

Dodaj komentarz